אופניים חשמליות

כבר יש לכם אופניים חשמליות?

יש מי שעומד בפקקים ומקלל – ויש מי שמוצא פתרון: אופניים חשמליות.

אופניים חשמליות הם כלי תחבורה אולטימטיבי: זריז, לא נתקע בפקקים, לא זקוק למקום חנייה, לא זקוק לדלק יקר, לא מזהם את האוויר שאותו אנחנו נושמים, מסייע לשמור על איכות הסביבה ועל הכדור שכולנו חיים עליו – וגם לא מאוד יקר (אם כי ישנם דגמים שעלותם עשויה להגיע גם לרבבת שקלים. מצד שני, ניתן בקלות למצוא אופניים חשמליות גם בכמה מאות שקלים).

אופניים חשמליות והחוק בארץ

החוק בארץ – ולמען ההגינות, גם בארצות רבות אחרות – עדיין לא הצליח להתאים עצמו למציאות המשתנה ובפרט לכל כלי הרכב החשמליים החדשניים שנעים ברחבי הארץ.

אמנם ב- 2009 חוקק חוק לפיו רכיבה על אופניים חשמליות, או בלשון החוק, אופניים עם מנוע עזר, אינה מחייבת רישיון נהיגה וגם האופניים עצמן יהיו פטורות מרישיון וכתוצאה מכך מטסט שנתי, ובנוסף התירה רכיבה על אופניים חשמליות החל מגיל 14 – אולם מצד שני הגבילה את הספק המנוע ל- 250 וואט בלבד, ואת המהירות המקסימלית ל- 25 קמ"ש.

בהקשר זה חשוב לציין כי על פי החוק אופניים חשמליות אמורות להיות מצוידות במנגנון שמנתק את זרם החשמל למנוע כשמגיעים למהירות מקסימלית זו – אולם לא כל דגמי האופניים החשמליות הנמכרות בארץ אכן עומדות בדרישה זו, וסביר להניח שאם יבדקו את כל האופניים החשמליות בארץ ימצאו גם כאלה שנפח המנוע שלהם גדול מזה שמתיר החוק.

יש רוכבים שיטענו כי החוק הוא גזירה שאי אפשר לעמוד בה, אם כי מצד שני אולי כדאי פשוט להמתין שהחוק יישר קו עם צרכי המציאות וליהנות מאופניים חשמליות מהירות מעט יותר.

איך לבחור אופניים חשמליות?

היתרונות הרבים של אופניים חשמליות הפכו אותם לכלי רכב מבוקש – ועם הביקוש מגיע כמובן גם היצע רחב יותר, ויותר אפשרויות בחירה עבורנו.

הבחירה הראשונה היא בין אופניים חשמליות שתוכננו מלכתחילה ככאלה לבין קיט חשמלי להסבת אופניים רגילות (למי שרוצה לשדרג אופניים קיימות). אחר כך חשוב מאוד להרגיש נוח כשיושבים על האופניים – רצוי לנסות כמה וכמה זוגות של אופניים חשמליות עד שמגיעים לאלה שיושבים עלינו בול. כמובן שאסור להתפשר גם על איכות המצבר ועל בלמים משובחים.

אחד הפרמטרים החשובים בעת רכישת אופניים חשמליות הוא טווח הנסיעה שלהם בין הטענה להטענה – אם כי חשוב לקחת בחשבון שנתוני היצרן עשויים להשתנות בהתאם למשקל הרוכב, מהירות הרכיבה ואופייה (במישור/ בעליות וירידות וכו').

בחירה נוספת היא בין אופניים חשמליות מתקפלות לבין כאלה שאינן מתקפלות – וזו כבר פונקציה של השימוש המיועד (למשל, עבור מי שמתכנן לנסוע ברכבת ואז להשתמש באופניים חשמליות מהתחנה אל יעדו לעתים תכופות, אופניים חשמליות מתקפלות הן רעיון נהדר).